Image thumbnail

Karaot Tohum Derneği Tohum Takas Günü

Karaot Tohum Derneği Tohum Takas Günü

Çeyiz sandıklarında tohum taşıyan anadolu kadınlarına hürmetle, biz de tohum standımızı kurduk. 30 Ekim 2016 pazar günü, Tarihi Havagazı Fabrikası’nın yemyeşil bahçesinde. Karaot Tohum Derneği düzenlemişti. Ne iyi etmişler. Gözümüz gibi baktığımız Ata Tohumlarımızla katıldık. Ata tohumu demek yerli tohum demek. Yani, çiftçinin, köylünün yüzlerce yıldır mahsülünden aldığı tohum. İlk mahsülün en sağlıklı ve en güzel olan seçilir. Tohuma bırakılır. Satılan ve performansı yüksek olduğu iddia edilen sanayi tohumlarına inat, Ata Tohumları her yıl ekilebilir.

 

Standlarda üreticiler tohumlarını sergiliyordu. Tohum takas günü halka da açıktı. Gelen ziyaretçiler arasında ailesinden kalan tohumlarla ürün yapanlar vardı. Saksısında bir şeyler yetiştirmeyi başaran şehir insanları. Konuşmalar yapıldı. Dernek üyelerinden Feray Karapınar aracısız üretici-tüketici modelini anlattı. Yardımcı doçent doktor Ahmet Uhri tohum ile uygarlık ilişkisini açıkladı. Balcı Ramazan Dağıstan, balın duyusal analizini açıklayarak sahtecilere karşı uyardı. Çocuklar için özel programlar hazırlanmıştı. Hem eğlendiler, hem öğrendiler.

Kendi yiyeceğimizi karşılamak için yaptığımız bir dönümü bulmayan bostanımızda yetiştirmek üzere ilkin Can Yücel Tohum Merkezi’nden istemiştik. Kendimiz de üretmiş, şişelerde koruyorduk. Gelecek sezon toprakla buluşturmak üzere.

torlak çiftliği

Paylaştıkça büyüsün diyerek, Karaot Tohum Derneği Tohum Takas Günü’nde az sayıda tohum çeşidimizle yer aldık. Bakla, kara karpuz, bal kabağı, girit kabağı, bal kabağı, börülce, biber, ayaş domatesi gibi ürünlerimizin tohumlarını tezgaha özenle yaydık. Daha doğrusu ufak öbekler halinde koyduk. İsimlerini yazdık. Ayaklı posterimizi standımızın yanına diktik. Tekerlekli küçük ahşap tezgahımızın kutu kutu bölümlerine, içlerinde tohum olan zarflarımızı yerleştirdik. Ve tohum verene de, vermeyene de dağıttık. Ezbere dolaşıp sadece standlardan bir şeyler koparmak isteyenleri farkettik ama yüzlerine vurmadık. Büyük annesinin bahçesinde eliyle gösterdiği kadar bir karış yere karpuz dikmek isteyen çocukların varlığı yeter artardı bize.

torlak çiftliği

Karaot Tohum Derneği şu mesajla çağırdı bizleri: “#TohumunaSahipÇık demek için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Tohum dünya insanlarının ortak malıdır. Tohum satmak isteyenlere, tohumları yok eden herkese, her şeye inat buradayız!

torlak çiftliği

Meksikalı kadınların sözüyle bitirmek bu yazıya çok yakışacak “Bizi gömmeye çalıştılar. Tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.

Tohumun gücü ve bilgeliği bizimle olsun.

Sevgiyle,

Armağan Portakal

 

İlgilenizi çekebilecek bir yazım: Tohum Okulu için tıklayınız.