Hikayemiz

Bizim büyük bir hikayemiz yok. Oldukça yalın diyebiliriz. Bu araziyi aldığımızda zeytin ağaçlarının ve toprağın bereketini görünce, bu bereketi sürdürelim istedik. Egeli bir aile olarak, çocukluğumuzun tadlarına özlemle kurduk bu çiftliği. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmek için. Amacımız o lezzetlere yeniden kavuşmak. Bizi çocukluğumuza götüren o kokulara, o hatıralara…

Çiftliğimizde var olma sebebimiz zeytin ağaçlarımızdır. Zeytinin yıl boyu doğal yollarla bakımı, gübresi, budaması, uyuması, baharda uyanması, bebelenmesi, çiçeklenmesi, danelenmesi, damlama sulanmasıyla üzerlerine titreriz. Tek tek toplar, tek tek ayıklar, tek tek kırar, tek tek çizeriz. Siyahları tadlandırmak için üç aydan fazla yuvarlama çevirme uygularız.

Ailemizin yemek becerisi, ninemizden anneannemizden babaannemizden yani yüzlerce yıldır süzülen bilgi ve maharet ile, en iyi bildiğimiz ürünleri yapmaya devam edeceğiz.

El emeği bizim için hala çok değerli!

Sevgiyle, saygıyla,

Torlak Çiftliği

Çekirdek Ekip

Doğru, bir çok şey hayal etmekle başlıyor. Ama itiraf edeyim böylesini hayal etmemiştim; arazinin bu kadar büyük olacağını, içinde köpeklerin ve tavukların barınacağını, her bakılan yerde bitki ve meyve ağaçlarının bulunacağını…

Üretmeyi de hayal etmemiştim ta ki zeytin ağaçlarını görene kadar. Bu ölümsüz ağaçlara çok şey borçluyum. Çekirdek ekibimle zeytinlerimize toprağın ritminde gözümüz gibi bakıyor, onlar da tabiatın kendi tadında her sene sağlıklı danelerini sunuyor bize. Onlar bizimle mutlu, biz onlarla varız.

Sofranızda yer alan zeytinler bu birlikteliğin eseri. Geleneksel tadlarda yaptığımız kısıtlı ürünleri sizlerle paylaşmayı da seviyorum. Üretken olmayı önemsiyorum. Torlak Çiftliği’nde yarattığımız dünya bana huzur ve mutluluk veriyor.

Emeğimize değer veren müşterilerim, arkamda dağ gibi kocam, yanımda dev gibi ekibim varolun, sağolun.

Armağan Portakal

www.armaganportakal.com

Üç kız kardeşin ortancası, kızım ve oğlumun annesi, maharetli bir annenin, zarif bir babanın kızıyım. Misafire, yemeğe ve sofraya özen gösteren bir ailede büyüdüm. Her sabah bakır tencereler ocağa konurdu. Annem bakır tencerede soğanı kavurmaya başladığında sandalyenin üstüne çıkar, tahta kaşıkla soğana bir-iki tur attırır sonra da ellerimi keyifle koklardım.Mutfak her zaman ilgi alanım. Yemek pişirmek kadar, sofrada muhabbetle yemeği paylaşmayı, mutfak masalları dinlemeyi ve anlatmayı çok severim.
Köklerim Urla, Zeytindağ ve Salihli yani Egeli. Bu yüzden et ve deniz ürünleri yanı sıra zeytinyağlı Ege Yemekleri soframızın olmazsa olmazları. Bugün keyifle pişirdiğim yemeklerin temelini ailemden öğrendim. Anneannem, babaannem, ninem, annem, halam yani yüzlerce yıldır süzülen bilgiyle. Yemek yapmak benim için bambaşka bir duygu…

Torlak Çiftliği’nde, sevgili Çekirdek Ekibimizle ürünleri lezzetlendiriyoruz. Az ama öz ürünleri, el emeği ile üretiyoruz. Çocukluğumuzdaki tadlar gibi… Sevgiyle yapıyor, keyifle sizlere sunuyoruz…

Nurdan Toper

@kizcocuklari

1982 Kars doğumluyum evliyim. 2 çocuğumuz var. 1997’den bu yana bir çok şehirde ve farklı işlerde çalıştım. Çalışmayı, üretmeyi ve ailemle zaman geçirmeyi seviyorum. Ankara’da yaşarken, yakınlarım ‘Çiftlik işi var çalışır mısın?” dediler. Kendilerini medyadan biliyordum ‘Acaba havalı insanlar mı’ diye içimden geçirmiştim ama bu lafımı şimdi yiyip yutuyorum hiç alakası yokmuş.

İş konusunda yapabilir miyim diye hiç endişe etmedim. Belki de sevdiğim bir iş ondan, çiftçilikten az çok anlasam da dikkat edilecek çok konu var. Mesela zeytin ağacı! Onun bakımı çocuğunuz gibi. Meğer ne kadar kıymetli ne kadar ölümsüz bir nimetmiş, burada tanışınca anladım kendisini. O yüzden zeytin ağaçlarımızın ayrı bir yeri vardır benim için.

Burada çalışmak hele böyle anlayışlı insanların yanında olmak başka bir şey. Öğrendiğim ve örnek aldığım çok şey var. Mesela sabırlı olmak. Açıkçası olgunlaştım diyebilirim iyi ki varsınız.

Saygılar,

Yener Kaya

 

1987 yılında Kars’ın yemyeşil bir köyünde doğdum. 2015 yılına kadar Ankara’da eşim ve çocuklarımla yaşadım. Süpermarketlerde çalıştım, saatleri uzun, şartları zordu! Deyim yerindeyse evi otel gibi kullanıyorduk.

Bu çiftlikte karşımıza çıkan iş fırsatını, hiç düşünmeden kabul ettik. O zamanlar kimlerle karşılaşacağımızı, nasıl çalışacağımızı bilmiyorduk. Bugün iyi ki kabul ettik diyoruz, kendini bilen, çalışkan, nazik insanlarla birlikteyiz.

Torlak Çiftliği çekirdek ekibinin en küçük çalışanıyım. Buradaki işime de sindire sindire, küçük adımlarla başladım. İşimiz ciddiyet ve önem istiyor. Hasatta, üretimde, atölyelerde ve başka ne gerekiyorsa birlikte çalışıyoruz. Aramızda tatlı şifreler var. Eğer, adımı şarkı gibi seslenirlerse mola zamanı geldiğini anlıyor, kahve pişirmeye gidiyorum. Burası bana çok şey katıyor. İnsanın kendini bulması, doğada olmak, güzel insanlarla birlikte üretmek gibi.

Bir söz vardır basit ama gerçek; “Allah iyi insanlarla karşılaştırsın” evet öyle oldu ben ve ailem sizlerle olduğumuz için çok şanslıyız.

Sonnur Kaya

Onursal Üyeler

Torlak Çiftliği’nin çekirdek bir ekibi var, bir de çekirdek dışı ekibi. Bendeniz çekirdek dışının bir halka daha dışı. Maalesef ağaçlarımıza çekirdektekilerin gözüyle bakamıyorum, ürünlerin işlenip sofranıza gelmesinde hiç dahlim yok. Peki ne mi yapıyorum? Şu an için çiftliğin en keyif çatan insanıyım. Aslında hissettirmeden yan gözle onları süzüyorum farkında değiller, tepegöz misali! Latifeyi bir tarafa bırakacak olursam, eylem ekibinin içinde olmasam da onların anlatımıyla, “varlığım onların mücadeleci gücüne güç katıyormuş.” Teşekkürler. Bu yaratıcı, gayretli, hünerli, temiz ve güzel insanların arasında olmak benim için de güç kaynağı. Sizsiz burası bir hiç…

Fatih Portakal

www.fatihportakal.com

Hep gurur duyduğum ailemin, üç kız çocuğundan biri, Armağan ve Nurdan’ın ablasıyım. Banka müdürü kızı olmak etkiledi sanırım, İktisat Fakültesi Bankacılık bölümünü bitirdim. İş hayatımda rakamlar oldu. Fakat, çocukluğumdan beri el işlerini çok sevdim. Seramik, kumaş boyama gibi hobilerle uğraştım. Emekli olduktan sonra Sığacık’ta küçük bir dükkan açtım. Doğal taşlarla takılar yapıyorum. Hobim işim oldu.

Torlak Çiftliği’nde üretim zamanı kardeşlerime destek oluyorum. O ahenkli, renkli günleri seviyorum.

Asuman Toper

@asutoper

2016

2016

2016

2015

2015

2015