Image thumbnail

Bizim için önemli bir km taşı

Bizim için önemli bir km taşı

Buraya yazayım ve kayıt altına almış olayım istedim. Bizim için önemli farkındalıkları yaşadığımız bir dönemdi. Aklınıza pandemi geliyor ve son derece haklısınız. Hayatlarımızı etkiledi. Alışkanlıklarımızı, rutinlerimizi değiştirmemize neden oldu.

Sadece bu kadar değil. Durduk. Durduk ve düşündük. Kendimizi gözlemledik. Ne yapıyorum? Neden yapıyorum? Nereye varmaya çalışıyorum? Gözümden kaçan ne?

Pandemi, benim için önemli bir km taşı. Toprağıma daha yakından bakma fırsatı buldum. Bu dönemde pek çok online eğitim aldım. Pek çok yayın okudum. Instagramda pek çok yayın izledim. Ve tüm duyularımla toprağa çevirdim ilgimi.

İyi yaptıklarımı gördüm. Eksiklerimi farkettim. Kendime toprak için bir hareket planı hazırlıyorum şimdi. Bu bir yol. Uzun bir yol. “Oldum” “anladım” “hallettim” diyemeyeceğim bir yol. Tabiatın bir parçası olduğumuzun idrakiyle bir ilerleyiş. Her canlıya saygı. Vardır bir görevi diyebilmek.

Evimizin duvarında yaşayan yaklaşık 2 karış boyundaki kertenkelenin bütün ufak böcekleri örümcekleri temizlediğini farkederek barış. Düşen meyveleriyle terası kirletecek hay allah diye hayıflandığım dut ağacının dallarında tavuklar evet tavukları görmek. Çeşit çeşit kuş çektiğini farkederek şükretmek.

Baykuştan korkmamak. Kemirgenlerin korkulu rüyası olduğunu anlamak ve iki baykuş evi yaptırarak teşekkürlerimi sunmak.

Hep ertelediğim kompost ile yollarımızın bu dönemde kesişmesi. Hatta laktobasil serumu, bokaşi kompostu… Solucan gübresi denemeleri. Sıcak kompostun vakti zamanı var diye ertelemek.

Pandemi bir süreçti bunları inceleme fırsatı veren ve derinleşmeye olanak sağlayan.

Benim için bu sürecin önemli km taşı İstanbul Permakültür Kolektifi (istanbulpermakulturkolektifi.org) ile iletişime geçmiş olmamızdır.  Toprağın ritmi buna diyorum ben. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Farkındalığımın artmasına, yapacaklarım için bilgi kaynağı ve ilham oldukları için.

Başta dediğim gibi bu yazı burada bir km taşı olarak kalsın. Gelecek sürecin bir başlangıcı…

Sevgiyle, bereketle kalın.

Armağan

Mayıs 2020

This will close in 8 seconds