Image thumbnail

2022 yılı değerlendirmesi

2022 yılı değerlendirmesi

Bu sene toprağımızı onarmak için faaliyetlerimize devam ettik. Ağaçlarımız budanınca ortaya çıkan dallardan kompost yapmaya çalıştık. Sıcak kompost ilk kez denedik. EM etkin mikroorganizma da ekledik. Üzerini örttük. Arada karıştırdık. Suladık. Ölçmedik ama sıcaklığın arttığını ellerimizle hissettik. Aylar sonra ağaçların aralarına yettiği kadarıyla dağıttık.

11 Şubat tarihinde bakır uyguladık. Yapraktan. Bakırla birlikte organik madde veriliyor. Kış aylarında ve ağacın dinlenme döneminde koruyucu manto gibi düşünün bakırı. Zaten toprakta olan bir mineral.

Evin etrafındaki çimi dönüştürme çalışması devam etti. Lippia repens fidesi, tohumu ektik. Tavuklar ve köpeklere rağmen başarılı olacağımıza inancımız tam. Bu bitki türü çimden kat kat faydalı. Çim gibi ilaç istemiyor. Bakım istemiyor. Minik çiçekleri sayesinde arı ve kelebekleri çekiyor. Yaşama katkısı var. Suyu çim kadar istemiyor. Soğukta sıcakta yaşıyor. Nazlı değil. Hasar görmüyor. Örtücü bitki.

 

İlk kez kantaron yağı yaptık. Gland Aromaterapi markası işbirliği ile ürettik. Onların uzmanlığı, bilgisi, deneyimi ile biz emeğimizi birleştirdik, güneş tezgahlarımızı sarı kantaronların maserasyonuna ayırdık. Tüm yaz boyunca güneşin ısısı ve enerjisiyle kırmızı, kıvamlı, şifa dolu kantaron yağına dönüştü. Asitliği 1’in altında kaliteli sızma zeytinyağı ve özel cins Salihli dağlarından sarı kantaron bitkileri klimalı araçla geldi. Zaman kaybetmeden ayıkladık kavanozlara koyduk. Zeytinyağını ekledik. Güneşe emanet ettik. Analizleri de güzel çıktı. Yara, yanık, kesik gibi durumlarda hücre yenileme özelliği sayesinde çok şifalı olan kantaron yağı gündüz değil akşam güneş yokken kullanılması tavsiye ediliyor.

Pandemi nedeniyle aralıklı ilerleyen Yaşam Elekleri atölyelerini tamamladık ve 24 nisan 2022 tarihinde Eçev (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı) yararına Yaşam Elekleri Sergisi’ni açtık. İzmir Alsancak’ta Bonvivant harika ortamında, muhteşem bir sergi ve sosyal sorumluluk projesini daha geride bıraktık. Atölye uzmanımız Benan Bilek ve atölye katılımcılarımız ile unutulmaz anılarda yerini aldı.

Sosyal sorumluluk ve fayda yaratma çabalarımıza yenisini ekledik. 25 mart 2022 tarihinde çiftliğimizde L’s Choice marka sahibi arkadaşımız Leyla Koçsomer ile üretici kadınlardan temsilcilerini davet ederek atölye gerçekleştirdik. Çanta, şapka, sofra ürünleri ürettiler. Fotoğraflar çektik. Torlak isimli çanta ve şapka tasarımları hazırlandı. Bu fikir başka bir fikri doğrudu Armağan Portakal’ın zihninde.

 

1215 Mayıs tarihlerinde İzmir Urla Pintura Urla sanat galerisinde L’s Choise için EL BİRLİĞİ SERGİ ve ALIŞVERİŞ günleri organize ettik. Pintura Urla’nın nazik evsahipliğinde gerçekleşen sergiyi tamamiyle biz organize ve finanse ettik. Müthiş güzel bir çalışma oldu.

2017 yılında başladığımız atölyeleri sonlandırdık. 4 güzel atölye yaptık ve final dedik. Biz de kendi döngümüzde devam ediyoruz.

Zeytin döngüsü sonsuz hareketine devam etti. 6 Kasım günü hasadımız başladı. Bereketli ve uzun ömürlü olsunlar.

Bu yılın muhteşem hareketlerinden biri de anıt zeytin ağacımız İDA onuruna düzenlenen sanat sergisi idi. Armağan Portakal kardeş markamız Blend1601 katkılarıyla organize etti. 12 kadın sanatçı, 24 eserle ortaya çıktı. Açılıştan, sanat etkinliklerine kadar yoğun ziyaretçisi ile ruhumuzu rafine eden işlerimizden biri olarak hatıralarımıza kazındı.

Ne mutlu bize,

 

Armağan

2022 değerlendirmesini yazmakta yine geciktim. Bugün 18 Ocak 2024… Geç olsun, güç olmasın…