Image thumbnail

6. İş Kadınları Platformuna katıldık

6. İş Kadınları Platformuna katıldık

İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi’nin yürüttüğü “81 İl 81 Topuk” Projesi kapsamında, 14 – 15 Ekim 2016 günlerinde altıncısı düzenlenen İş Kadınları Platformu’nda bir araya geldik. İzmir yeni fuar alanı D holünde 150’ye yakın girişimci kadınla birlikte ürünlerimizi sergiledik. Afyon, Antalya, Bilecik, Kütahya hatta İran, Kosova’dan gelmiş kadınlarla… Önemli bir organizasyon. Yıllar geçtikçe gelişecek belli. İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve katılımcılar tarafından açılan platformda, bu işlerin mimarı İş Konseyi Başkanı Asuman Nardalı ile tanıştık. “Bu dünyada girişmiş kadınlar var ve onlara yol göstermek, yol açmak, destek olmak lazım. Tezgah açıp bir demet maydanoz satan da benim için girişimcidir.” diyen bir kadın. Yani, emeği güçlendiren bir kadın.

iş-kadinlari-platformu

Kompresör üretenden, araba lastiği satana, pazarlama danışmanından, keçe sanatçısına, takı tasarlayandan, kahve üreticisine kadar yelpaze çok genişti. Bunlardan biri arkadaşım Saadet Erciyas idi. Estetik Ebru markasıyla katılan Saadet, hem haber portalı Kent Yaşam, hem de yazarlık yaptığı Ege Telgraf gazetesini temsil ediyordu. İsmi size estetik cerrahiyi anımsatmasın. O, 2014 yılında Unesco‘nun dünya somut olmayan kültürel miras listesine girmiş bir sanat yapıyor. Memleketimizin taşına, memleketimizin sanatını uyguluyor. Her biri biricik eserler, en çok kurumsal firmaların ilgisini çekiyormuş. Yılbaşı, özel kutlamalar gibi nedenlerle hediye amaçlı alınıyormuş.

estetikebru-unesco

Biz ufacık standımız ve kocaman yüreğimizle nerede yer aldık biliyor musunuz? Gaziantep standında. Çünkü, Gaziantep’li dostum Hasibe Sözmen (Kantara Turizm sahibi) telefonla beni davet etmiş, O’ndan gelen davetlerin niteliğine güvendiğim için kabul etmiştim. Fotoğraf çekmek için keşfettiğim “emeği yücelten şehir: Gaziantep”e zaten hayrandım. Çalışkan ve mert insanların kenti güzel Antep’in davetlisi olmak onur verdi.

iş kadınları platformu

Gaziantepli kadınlar resmen çıkartma yaptı, şov yaptı. Tüm ekipte yöresel kumaşları kutnudan özel tasarlanmış ayakkabılar, düz siyah kıyafetler, kutnu ve antep fıstığı kabuğı ile tasarlanmış kolyeler, birlik, bütünlük, heyecanlarıyla bir başkaydılar. İçimden geçeni paylaşayım Gaziantep bir başka… Fuardan sonra onları çiftliğimizde ağırladık. Ayaklarına sağlık.

antepli-kadin-ziyaret

Gelelim bize. Torlak Çiftliği, ilk etkinliğine katıldı. Görücüye çıktı diyebilirim. Üç kişi katıldık. Ürünlerimizin lezzetini veren ustamız Nurdan Toper, çalışkan yardımcımız Sonnur Kaya ile emeklerimizi sergiledik.

iş kadınları platformu

Ekrem Demirtaş – Hasibe Sözmen – Armağan Portakal

Standımız ufak, yüreğimiz büyük demiştim. Çünkü, tamamen geleneksel yöntemle az ama öz ürün yapıyoruz. Önceliğimiz aile olarak sağlıklı ve doğal beslenmek. Ne yiyorsak onu satıyoruz. Toprağın ritminde yaşıyor, tabiatın kendi tadını sunuyoruz.

stand-2

Sevgiyle,

Armağan Portakal

 

Hakkımızda çıkan haberler:

Kent Yaşam

Ege Haber

2016-10-ege-telgrafege-haber

 

This will close in 8 seconds