Image thumbnail

Ağaçlarımızın ihtiyaçları

Ağaçlarımızın ihtiyaçları

Artık biliyorsunuz, herkesi dinlerim ama kararı kendim veririm. Aklıma, mantığıma uygun gelen çözümü bulmaya çalışırım. Çok bilgi, çok deneyim var, hepsine saygı duyuyor, kendi yolumu çizmeye çalışıyorum. Tabiat da bana yardımcı oluyor. Coğrafyaların farklılığı, ağaçların cinsi, yaşı, arazinin yönü, meyili, toprağın özelliği, rüzgar gibi çok değişkenli bir dinamik bu tarım.

30 Mart tarihinde ağaçlarımıza yapraktan doğal element olan bor, molibden ve çinko verdik. Traktör tankındaki suya belli oranlarda koyulan bu doğal mineraller, hortum ve tazyikli su ile ağaçlar sırılsıklam yıkanır şekilde veriliyor. Bor ile birlikte molibden ve çinko, yaprakları, filizleri, çiçeklenmeyi, meyve tutumunu güçlendiriyor.

Bu sene kış sert geçmedi. Yani zararlılar yok olmadı hatta daha güçlendi. Mesela pamukçuk denilen istemediğimiz durum erken oluşmaya başladı. Pamuk gibi görünen, elinizi değince yapışkan. Çiçek ve meyve oluşumunu engelliyor. Sulandırarak yine traktör tankı basıncıyla ağaçlar yıkanarak yapraktan verilen bir ilaç bu. Ağaç bünyesinden atılması en fazla 3 hafta sürüyor. Bir zararı yok.

Ağaçlarımız da bizim gibi canlı. İhtiyaçları var. Bizim görevimiz doğal takviyelerle ihtiyacını karşılamak, güçlendirmek. Onlara hakkettikleri gibi iyi bakmak. Kendimize baktığımız gibi…

Sağlıklı ve bereketli günlere,

Armağan

Mart 2018

This will close in 8 seconds