Image thumbnail

2017 yılı budaması yapıldı

2017 yılı budaması yapıldı

Çok önemsiyoruz. İşi ehline veriyoruz. İki yıldır Hasan Arı bey ve ekibi ile çalışıyoruz. Tek tek ağaçları inceliyorlar, hangi dallar gidecek özenle seçiyorlar. Kullandıkları makas ve testereleri düzenli aralıklarla dezenfekte ediyorlar. Yapmazlarsa ağaçtan ağaca mantar, hastalık gibi istenmeyen durumlar taşınabilir.

Geçen sene yaptık ilk budamayı. Ve verimliliği kendi gözlerimizle gördük. Ağacın kendine geldiğini, dane verecek filizlerin çoğaldığını, başını alıp gökyüzüne uzanmadığını, rüzgardan yatan bedeninin dengeye geldiğini, meyve boyutlarının büyüdüğünü.

Mahsul sahibi olarak ilk budamada bizi uyardı Hasan bey “Ağaçları acıtacağız, çok dal kesilecek ama korkmayın.” Sözüne güvenim boş çıkmadı.

 

Zeytin ağacı havadar yerleri sevdiği gibi içinden rüzgar geçmesini de seviyor. Bu yüzden içini aralamak lazım. Mal etekte olur tabirine göre sarkan dallar oluşturmak iyi oluyor. Biz hasadı elle yaptığımız için işimize de geliyor.

Yüksek ağaç istemiyoruz, ortası açık, dallar danelerle yanlara sarkmış, serbest bir görünüm yaratmaya çalışıyoruz.

Budama, tabiata aykırı değil. İnsan gibi düşünün tırnak kesmek, saç kesmek, tıraş olmak gibi. Zaruri ihtiyaç ve doğal bir yöntem.

Budama zamanı, coğrafyaya göre değişebilir. Biz ılıman iklimde, güneye bakan hafif eğimli bir arazıdeyiz. Hasat sonrası budama yapmak ağaçlarımızı korkutmuyor. Fakat burada önemli nokta, budanan yerler açıkta kaldığı için hemen bakır ilacıyla yıkamak lazım. Bir nevi örtüyle kapatmak, kış uykusunda korunaklı kalmasını sağlamak için.

Bu bilgileri, danışarak, okuyarak, bilen insanlarla konuşarak öğreniyoruz. Sonunda hepsini değerlendirip kendi kararımızı veriyoruz. Size de tavsiyemiz bu yönde. Danışacağınız güvendiğiniz bir ziraat mühendisiniz olsun, toprağınızı ve ağacınızı tanıyın. Herkesi dinleyip, kararlarınızı kendiniz verin.

Bereketli günler,

Armağan

Aralık 2017

This will close in 8 seconds