Image thumbnail

2017 Bakırını Attık

2017 Bakırını Attık

Ağaçların da canı var. Üşümez, hastalanmaz sanmayın. Özellikle budama yapıldıktan sonra açıkta kalan yerlerini korumak gerekiyor. Hele kış mevsimini geçireceğini biliyorsak bakır ilacıyla yıkamak mutlaka gerekiyor.

Budanan açık yerlerini, kesiklerini kapatıyor. Bir zırh gibi koruyor soğuktan bedenini.

Eğer dağda yüzlerce yıllık delice zeytinleriniz varsa bu dediklerim dikkatinizi çekmeyebilir. Onlar zaten ölmez ağacı, hava şartları, iklim değişiklikleri, fırtınalar, güneşin gücü dikme zeytin ağaçlarını sarstığı gibi etkilemiyor.

Bizim ağaçlarımız dikme zeytin. Bir delice değil. Ah olmasını nasıl isterdim! Arazimizde bir tane delicenin varlığı, bizi nasıl onurlandırırdı. Fakat, bizim ağaçlarımızın hakkını yemek istemiyorum. Doğal bir bakımla güçlerine güç katmaya uğraşıyoruz. Onlar da bize ellerinden gelen maksimum karşılığı vermeye gayret ediyor. Sağolsunlar, varolsunlar, bizim güzel zeytin ağaçlarımız.

Budamayı aralık ayında yaptığımızı yazmıştım. Öneminden de bahsetmiştim. Bakır ilacı da öyle. Önemli, gerekli. Kış uykusunu rahat geçirmesi, dış etkenlere karşı kendini koruması için manto giymek gibi düşünün! Ayrıca, zeytinde görülen halkalı leke hastalığını önlemeye yardımcı oluyor.

Bakır doğal bir madde, suyla belli oranlarda karıştırılarak ağaca, püskürtülüyor. Adeta ağaç baştan ayağa yıkanıyor. Her dala, her yaprağa değmesi için. Yılda iki kez yapılabilir. Biz yağmursuz bir haftayı yakalarsak ocak ya da şubat ayında tekrarlamayı düşünüyoruz.

Ziraat mühendisi Ahmet bey’e danışıyoruz, böyle durumlarda. Kimyevi maddelerden uzak durmamızı sağlıyor. Organik sertifikalı Labicuper ürününü suyla seyreltip kullanıyoruz.

Bereketli bir sezon için, ağaçlarımıza sağlık dileklerimizle,

Armağan

Aralık 2017

This will close in 8 seconds