Image thumbnail

1. Coğrafya Çalıştayı Bildirgesi

1. Coğrafya Çalıştayı Bildirgesi

Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları öğretmenlerinden Duygu Bayramoğlu’nın maili ulaştığında heyecanlandım. 10 Mart 2018 tarihinde 1.Coğrafya Çalıştayı yapacaklardı. Torlak Çiftliği kimliğimle, açılış konuşması yapmak üzere beni davet etmişlerdi. Onurla kabul ettim. Permakültür Tasarım Sertifikası sahibi Taner Aksel de çalıştayda konuk konuşmacıydı.

1885 yılından beri “Önce iyi insan yetiştirmek” gayesiyle hareket eden bu köklü okul, önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı.

İstanbul’da aynı şekilde köklü okullardan 60 öğrenci, 4 ayrı oturumla çalıştı. Konu başlıkları:

  • Tohum türleri komitesi
  • Küresel iklim değişimi ve tarım komitesi
  • Sürdürülebilir tarım yöntemleri komitesi
  • Sürdürülebilir hayvanlılık yöntemleri komitesi.

Ben, çiftçiliği öğrenme yolumda tohumun gücünü, yalın hikayemizi, toprağın ritmini, filozof Cicero’nun deyişini, çeyiz sandıklarında tohum taşıyan Anadolu kadınlarımızın gücünü taşıdığımızı kendi deneyimlerimle anlattım.

 

İlgili, meraklı, konunun ciddiyetine vakıf oldukları her hallerinden belli o pırıl pırıl öğrenciler ve çalıştayın geleceğine ölmez bir anı olarak tohum hediye ettim. Ortaçağdan beri üretilen ayçiçek ve domates ata tohumlarını onlara emanet ettim. Toprakla buluşturdular.

Çok önemsediğim 1. Coğrafya Çalıştayı’nda yer almak onur vericiydi. Gençlere güveniyorum. Çok önemli konuları tartıştılar. Çok önemli tespit ve önerileri var. Çalıştaya ait notları, fotoğrafları, videoları, grupların tespitlerini, çözüm önerilerini aşağıdaki linkte bulacaksınız. Lütfen tıklayarak sayfaya gidiniz:

http://fmvisikokullari.k12.tr/web/286-8921-1-1/anasayfa/kampusler/erenkoy_gunes_kampusu_isik_lisesi_etkinlikler_yeni/i__cografya_calistayi

Sevgi ve saygıyla,

Armağan Portakal

Haziran 2018

This will close in 8 seconds