Image thumbnail

Üç Yıl Sonra Toprağı Sürdük

Üç Yıl Sonra Toprağı Sürdük

Her yıl mart ayında (sapma olabilir hava şartlarına göre) bahçenin otlarını biçeriz. İlk yıl el tırpanı ile yaptık ama zor oldu. Motorlu tırpan işimizi kolaylaştırdı.

Bahçede papatyalar, yemyeşil otlar, mor çiçekler güzel görünse de biçmek gereklidir. Gövdeleri taze iken tırpanlıyoruz. Toprağa karışması iyidir. Toprakta var olan besinin de yabani otlara değil, zeytin ağaçlarımıza gitmesini sağlıyor.

Bugun, 3 yıl aradan sonra toprağı sürdük. Kesilen otlar toprağın içine karıştı. Harmanlandı iyi oldu.
Her sene sürmeyi mantıklı bulmuyorum, toprağın hafızasını kaybedeceğine inanıyorum. Yabani otlar fazlasıyla kuvvetlendiğinde ve zemin sertleştiğinde sürme zamanıdır diyorum. Bir çok bilgiyi derleyip kendime göre böyle bir karara vardım.

Her sene büyük toprağı sürmek, bana göre herşeyi alt üst etmek. Topraktaki yaşamı, solucanları, hayvanları, yararlı sistemleri bozmak anlamına geliyor benim için. Onun yerine her yıl ağaç diplerini çapalamamanın yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bahara girerken toprağı sürmek daha iyi. Onlar da canlı ve köklerinin üşüme tehlikesi var. Soğuk havalarda sürülmesi bu nedenle riskli.

Bir zeytin döngüsü daha yavaş yavaş başladı. Bereketli olsun,

Armağan

Mart 2018