Image thumbnail

Melda Başçakır ile Tahta Baskı Atölyesi

Atölye hakkında:

– Yaza merhaba demek için pareo ve plaj çantası boyamaları yapılacak.
– Doğal kumaşlar kullanacağımız çalışmalarda oyma tahta kalıplar arasından dilediğinizi seçerek, yaratıcı  boyamalar yapacaksınız.Birçok tekstil ürününe aktarırken yüzlerce yıldan beri kullanılan yöntemlerin bugün hala geçerliliğini koruduğunu deneyimleyeceğiz.
– Kadim bir sanatın yaşamaya devam etmesine katkı sağlayabilir, farklı bir hobi edinebilirsiniz. Atölyemizin içeriği, üretimlerini geçim kaynağına dönüştürmek isteyen katılımcılara ilham sağlayacak kapsamdadır.
– Katılım ücretli ve rezervasyonludur. Duyuru yapıldığında torlakciftligi@gmail.com adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.
– Her atölyemizde olduğu gibi zengin Ege Sofrası ikramımızdır.
– Atölyede kullanılacak malzemeler katılım ücretine dahildir.
– Öğrenme, üretme, keyif alma, paylaşma dolu saatleri ve lezzetli yemeklerimizi seveceksiniz.

Melda Başçakır hakkında,

Sanat eğtimine 1999 senesinde Ressam Memet Güreli ve Buket Güreli’den aldığı desen dersleriyle başladı. Ada Sanat’taki bu çalışmalar esnasında gravür çalışmaları yapma fırsatı da buldu. Ancak, resim eğitimine devam ederken bu alanda ilerleyeceğini düşünse de aklını seramiğe kaptırdı. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu bu alan yıllar sonra gelip onu bulmuştu.

Kil ile tanışması Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nde oldu. Taylan Koryürek’ten eğitim aldıktan sonra devam eden yıllarda seramik ve cam sanatçısı Hande Bilten’le birlikte üretime devam etti. Bu sırada İç Mekan Düzenleme ve Perspektif eğitimi alarak, çizimlerini dekorasyona taşıdı. El boyama ve serigrafi tekniklerine de bu çalışmalarla hakim oldu.

Desenle başladığı sanat eğitimini yıllar içinde başka alanlarda devam ettirdikten sonra kendi atölyesini kurdu. Aslında bu karara sebep olan yine bir el sanatıydı: Geleneksel Taş Baskı.

Baskı ve kalıp hazırlama eğitimlerinin ardından bu eski sanatın mutfağına gidip, Kastamonu ve Tokat’taki atölyeleri ziyaret etti. Anadolu’nun usta kadınlarından aldığı yıllanmış bilgileri kendi atölyesine, Marmaris’in Selimiye Köyü’ne taşıdı. Her ne kadar adı ‘taş baskı’ kalmış olsa da şimdilerde tamamen tahta kalıpların kullanıldığı bu geleneksel tekniği çanta, peştamal, örtü gibi birçok alanda yeniden üreterek günümüze taşıyor.

Eğitimler

Mediha Yener Moda Kursları (Stilistlik)

Akademi İstanbul (Resim)

Ressam Yüksel Kahraman (Desen)

Ressam Memet Güreli – Buket Güreli (Desen – Linolyum Baskı)

Basad – Taylan Koryürek (Seramik)

Hande Bilten (Seramik)

İç Mekân Düzenlemeleri ve Perspektif Eğitimi

Emine Kuşcul (Tahta Baskı)

instagram.com/mellart_atelier

19 Şubat 2019

12 Nisan 2019